در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش مدل رنگی‌ در پایتون همراهی کنید. در ابتدای جلسه انواع مدل‌های رنگی مانند RGB، HSV و … را معرفی کرده و سپس با کمک پایتون و کتابخانه opencv، مدل‌های رنگی یک تصویر را نمایش‌ خواهیم داد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه این جلسه، آموزش‌های زیر را بررسی کنید:

مدل رنگی در پایتون

مدل رنگی، راهی برای تعریف رنگ است. یک مدل رنگی نحوه نمایش یک تصویر را در صفحه نمایش، کاغذ و … را توصیف می‌کند. در زیر برخی از انواع مدل‌های رنگی آورده شده است. در این جلسه به معرفی دو مدل رنگی که امروزه بیشترین کاربرد را دارند خواهیم پرداخت.

  • RGB
  • CMYK
  • HSL

RGB

برای ایجاد تصویر در مانیتورها ( مانند تلویزیون و مانیتور کامپیوتر و ..) از مدل رنگی RGB استفاده می‌شود. این مدل شامل ترکیبی از سه رنگ قرمز، سبز، آبی می‌باشد هر کدام از رنگ‌ها شامل مقداری بین 0 تا 255 هستند. بنابراین به عنوان مثال ، اگر بخواهید یک رنگ کاملاً آبی ایجاد کنید ، مقدار قرمز برابر با 0 ، مقدار سبز برابر با 0 و آبی برابر با 255 خواهد داشت. برای ایجاد رنگ سیاه، مقادیر قرمز، سبز و آبی هر یک 0 و برای ایجاد رنگ سفید، مقدار تمامی رنگ‌ها 255 خواهد بود.

آموزش مقدماتی پایتون

برای پیاده سازی کد مدل رنگی‌ در پایتون از کتابخانه opencv و تابع cvtcolor استفاده می‌شود. کتابخانه opencv تصاویر را با فرمت BGR می خواند و ما برای اینکه آن را تبدیل به RGB کنیم از تابع cvtcolor استفاده کردیم.

import cv2
image = cv2.imread('baboon.png')
image = cv2.cvtColor(image,cv2.COLOR_BGR2RGB)

CMYK

مدل رنگ CMYK مخفف چهار رنگ Cyan (فیروزه‌ای) ، Magenta (سرخابی) ، Yellow (زرد) ، Black (سیاه) است. این مدل رنگی برای کارهای چاپی استفاده می‌شود. برای تبدیل فرمت RGB به CMYK از فرمول زیر استفاده می‌شود:

مدل رنگی‌ در پایتون

اگر سوالی در خصوص این جلسه دارید در قسمت کامنت سوال خود را مطرح کنید تا پاسخگوی شما باشیم.