خواندن فایل xml در جاوا (Read XML File)

در این جلسه، تیم کدگیت را با آموزش خواندن فایل xml در جاوا همراهی کنید. پیش نیاز این آموزش شامل موارد زیر است:

 1. آشنایی با فایل در جاوا
 2. آشنایی با for در جاوا
 3. مدیریت استثناها در جاوا
 4. آشنایی با متد

Xml

ایجاد فناوری اکس‌ام‌ال یا زبان نشانه‌گذاری گسترش‌پذیر (eXtensible Markup Language) را باید بدون تردید یکی از بزرگ‌ترین و اساسی‌ترین گامهایی به حساب آورد که در مسیر حلّ مشکل اندازه پذیری در اینترنت مدرن برداشته شده‌است. اکس‌ام‌ال ویرایشی از اس جی‌ام‌ال است که می‌کوشد فاصله بین سادگی اچ‌تی‌ام‌ال و قدرت اس جی‌ام‌ال پل بزند. در واقع اکس‌ام‌ال زیر مجموعه‌ای از اس جی‌ام‌الاست که صرفاً برای استفاده با وب طراح شده است. پس از ایجاد اکس‌ام‌ال توسّط کنسرسیوم وب جهانگیر (W3C) در سال ۱۹۹۶ (میلادی)، دست‌اندرکاران بسیاری از پروژه‌هایمحاسبات توزیع‌شده به استفاده گسترده از آن روی آوردند.

در حال حاضر، گوناگونی، میزان، و ابعاد فراوان به‌کارگیری اکس‌ام‌ال در اغلب زمینه‌ها و ساختارهای اینترنت امروزین به راستی شگفت‌آور است. فقط به عنوان نمونه، باید یادآور شد که تقریباً تمامی فناوری‌های خدمات وب، گرافیک برداری اندازه پذیر، آردی‌اف، و بسیاری از موارد دیگر، تنها با اکس‌ام‌ال انجام‌پذیر است.

چرایی و چگونگی این امر برای فهم آسانتر و درک همه‌جانبه‌تر اینترنت در حال حاضر، و به ویژه، جهت آشنایی با تدابیری که بشر برای هموار نمودن راه‌های گسترش آن در آینده اتّخاذ خواهد کرد، از اهمّیّت بالایی برخوردار است(ویکیپدیا)

مدل شی گرای سند

مدل شیءگرای سند یا دام (DOM – Document Object Model)  عنوان یکی از دو ساختوارۀ (architecture) اصلی است (در کنار اس‌اِی‌اکس ) که بر اساس آن سندهای اکس‌ام‌ال را به اشیایی که در بردارنده آن است، تجزیه نموده، و آن‌ها را به‌صورت یک ساختار درختی داده‌ها در فضای حافظه اصلی پهن می‌کند. ساختوارۀ دام، نه به زبان برنامه‌نویسی خاصّی وابستگی دارد و نه به سکّوی برنامه‌نویسی ویژه‌ای، بلکه، به منظور اجراء و پیاده‌سازی آن باید از یکزبان برنامه‌نویسی بلندتراز همچون جاوا، سی‌شارپ، جاوااسکریپت یا مشابه آن‌ها سود بجوییم. آنسوی رابط کاربر سند با مدلی شیءگرا نمایانده می‌شود(ویکیپدیا).

خواندن فایل xml در جاوا

برای خواندن فایل xml در جاوا ما از کتابخانه Dom استفاده میکنیم. این کتابخانه در خود جاوا است و نیازی به اضافه کردن آن نیست.حال مراحل خواندن فایل xml در جاوا به صورت زیر است:

 1. کتابخانه های مرتبط را import کنید.
 2. یک Document از فایل xml خود بسازید
 3. عناصر ریشه فایل خود را بخوانید.
 4. سپس متغیر های درونی هر قسمت را بخوانید.
بیشتر بخوانید:  دانلود سورس ضرب ماتریس در جاوا (Matrix in Java)

برای خواندن فایل xml در جاوا ما از فایل زیر استفاده میکنیم:

حال برای خواندن فایل xml در جاوا کد زیر را باید زد:

همانطور که در کد خواندن فایل xml در جاوا  میبینید ابتدا فایل xml خود را درون متغیر inputfile ریختیم.

بیشتر بخوانید:  حلقه while در جاوا (while loop in java)

Documentbuilder و  Document را ساختیم.

سپس لیستی از تمام Element های فایل را گرفتیم و آنها را در یک for چاپ کردیم.(حلقه for در کد بالا)

خروجی کد خواندن فایل xml در جاوا به صورت زیر است:

  پسورد: www.codegate.ir

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *