آموزش ++c, زبان c++

آرایه در c++ (آموزش single dimensional array)

آرایه در c++

در این جلسه تیم کدگیت را با آموزش آرایه در c++ (آرایه یک بعدی) همراهی کنید. پیش نیاز این جلسه، آشنایی با حلقه for و آشنایی با int است.

آرایه

به مجموعه ای از داده ها (اطلاعات) با تعداد ثابت که از یک نوع جنس هستند آرایه میگویند. برای درک بهتر یک نوع جنسی از داده ها چند مثال ساده میزنیم. میتوان گفت نمره دانش آموزان یک کلاس از یک نوع جنس هستند(همگی double هستند مثلا)  یا اسامی دانشجویان یک رشته تحصیلی(همگی از جنس string هستند).

فرض کنید میخواهیم اسامی دانش آموزان یک کلاس را در برنامه خود بیاوریم یکی از راه ها این است که به تعداد دانش آموزان متغیر تعریف کنیم(بسیار خسته کننده و برای تغییرات پویا نیست). راه دیگر استفاده از آرایه است. آرایه میتواند مجموعه ای از داده هایی که از جنس(type) خاصی هستند را در خود نگه دارد. تصویر زیر نمایش یک آرایه است.

آرایه در جاوا

هر خانه در آرایه دارای اندیس و مقدار است. وقتی گفته میشود مقدار خانه 2 چیست؟ ما باید به سراغ خانه ای با اندیس 2 برویم و مقدار آن را برگردانیم(در تصویر بالا میشود  C).

آرایه در c++

قبل از اینکه به تعریف آرایه در c++ بپردازیم باید به این نکته توجه داشت که آرایه ها در c++ از اندیس صفر شروع میشوند. در c++ برای تعریف آرایه از  راه زیر عمل میکنند.

dataType arrayRefVar[];

در بالا datatype همان نوع متغیر است(int یا  string یا …) و arrayRefvar همان نام آرایه است.

int size4 = 10;
int list4[size4];

در بالا یک  آرایه از جنس int ساختیم که خالی هست و هیچ مقدری ندارد(آرایه خالی مقدارش 0 است).

int list3[] = {1,2,34,5,6,8,9};

در بالا یک آرایه ساختیم و به آن مقدار دهی اولیه دادیم.

for (int i = 0; i < size4; i++) {
list4[i] = i;
}

در کد بالا ما به هر خانه از آرایه مقدار اندیس آن را دادیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *