#c, آموزش قدم به قدم #c, سی شارپ

نوشتن فایل در سی شارپ (Write txt File)

نوشتن فایل در سی شارپ

در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش نوشتن فایل در سی شارپ همراهی کنید. با استفاده از کتابخانه‌های سی شارپ یک فایل متنی را خوانده و آن را در خروجی چاپ می‌کنیم. این آموزش پیشنیاز خاصی ندارد.

فایل

در فرهنگ رایانه، پرونده یا فایل: به کوچک‌ترین واحد منطقی ذخیره‌سازی بر روی دیسک گفته می‌شود که کاربر یا برنامه‌ساز، قادر به مشاهده و دستکاری آن است.

در یک تعریف کلی، فایل مجموعه‌ای است دارای یک نام (و معمولاً دارای یک ساختار درونی مشخص) از نمونه‌های مختلف یک یا چند نوع رکورد. البته ممکن است فایل اصلاً مجموعه‌ای از رکوردها نباشد، بلکه صرفاً دنباله‌ای بی‌ساختار از نویسه‌ها باشد که از نظر سیستم فایل، معنای خاصی هم ندارند.

تعریف بالا در سایت ویکیپدیا آمده است.

فایلها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند:

 1. فایل متنی
 2. فایل صوتی
 3. فایل تصویری
 4. فایل اجرایی

در این آموزش ما به نوشتن فایل متنی در سی شارپ میپردازیم.

نوشتن فایل در سی شارپ

برای نوشتن فایل ما از یک کتابخانه system.io در سی شارپ استفاده می‌کنیم. در این namespace کلاسی به نام File وجود دارد. این کلاس یک متد به نام WriteAllText دارد. این متد یک فایل را ایجاد می‌کند (در صورتی که فایل وجو نداشته باشد) و متنی که در ورودی دریافت کرده را در فایل می‌نویسد. توجه داشته باشید محتوای قبلی فایل از بین می‌ورد و متن جدید جای‌گزین می‌شود (برای اینکه متنی را به آخر فایل اضافه کنید متد دیگری به نام AppendAllText وجود دارد که میتوانید آن را بررسی کنید). کد این برنامه به صورت زیر می‌باشد:

     public static void Main (string[] args)
     {
       string path = @"F:\Codegate.txt";
 
       string createText = "WelCome to Codegate.ir" + Environment.NewLine;
       File.WriteAllText(path, createText);
 
       Console.WriteLine ("finish writing........");
       Console.ReadKey ();
 
     } 

همانطور که در کد بالا می‌بینید با استفاده از کلاس File و متد  WriteAllText یک فایل به نام Codegate.txt (در این قسمت شما آدرس فایل خود را قرار دهید مانند C:\\file.txt) ایجاد و متن زیر را در آن نوشتیم:

WelCome to Codegate.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *