TextView در آندروید (TextView in Android)

در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش TextView در آندروید همراهی کنید. ابتدای این آموزش را با تعریف TextView آغاز کرده و در ادامه ویژگی‌ها و نحوه پیاده‌سازی آن را در آندروید توضیح خواهیم داد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه این جلسه، آموزش Hello World در آندروید را مطالعه کنید.

TextView در آندروید

TextView یک رابط کاربری در آندروید می‌باشد که برای نمایش متن استفاده می‌شود. TextView مانند یک برچسب عمل می‌کند و کاربر نمی‌تواند آن را تغییر دهد (البته با editable کردن می‌توان تغییراتی در متن داد). برای ایجاد یک TextView دو راه وجود دارد یکی در فایل جاوا و دیگری در فایل XML .

ساخت TextView در فایل جاوا

از فایل جاوا در آندروید برای ساخت یک TextView می‌توان استفاده کرد. برای این کار ابتدا باید ViewGroup را صدا زده و سپس TextView را به آن اضافه کرد. کد زیر نمونه‌ای از TextView در فایل جاوا است:

ساخت TextView در فایل XML

آندروید قابلیتی فراهم کرده است که هنگام ساخت Layout می‌توان TextView ساخت.  در زیر نمونه‌ای از کد XML برای ساخت TextView است.

TextView در آندروید

مثال TextView در آندروید

در این قسمت یک اپلیکیشن ساده به کمک TextView پیاده سازی خواهیم کرد. خروجی اپلیکیشن ما به صورت تصویر بالا می‌باشد. کد XML این اپلیکیشن به صورت زیر است:

همانطور که در کد بالا می‌بینید از ویژگی‌های TextView برای زیباتر کردن متن خود استفاده کردیم به عنوان مثال textstyle را bold قرار دادیم یا رنگ فونت را عوض کردیم. از جمله ویژگی‌های استفاده شده در کد بالا به صورت زیر است:

  1. textColor: رنگ متن را مشخص می‌کند.
  2. textSize: سایز متن را مشخص می‌کند.
  3. textStyle: استایل متن را به صورت Bold یا italic یا …. تعیین می‌کند.
  4. textAllCaps: نمایش متن به صورت حروف بزرگ در صورت true بودن.
  5. background: رنگ کل TextView را مشخص می‌کند.
  6. autoLink: به صورت اتوماتیک درون متن TextView به دنبال لینک‌ها و ایمیل‌ها می‌گردد و آنها را به صورت Clickable قرار می‌دهد.

کد جاوا اپلیکیشن ما به صورت زیر است:

در کد بالا با کمک متد ()setTex متن TextView خود را تغییر داده‌ایم.

پسورد: www.codegate.ir

 

 

دسته : android, android tutorial, آموزش قدم به قدم آندروید, آندروید

دیدگاه بگذارید

نظر شما چیست؟

مطلع کردن شما از
avatar

wpDiscuz