intent در آندروید (Intent in Android)

در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش intent در آندروید همراهی کنید. ابتدای این جلسه را با تعریفی ساده از intent آغاز کرده سپس انواع intentها را معرفی می‌کنیم. در ادامه، فرآیند اجرای intent در آندروید را توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می‌گردد قبل از مطالعه این جلسه، آموزش Activity در آندروید را مطالعه کنید.

Intent در آندروید

Intent به زبان ساده به معنای قصد انجام کار است یعنی با intent می‌توان اعلام کرد که قصد انجام چه کاری داریم که این کار را با ارسال درخواستی انجام می‌دهیم. معنی دیگر intent در آندروید پیغامی است که به واسطه آن از آندروید تقاضای انجام کاری را داریم. به زبان علمی‌تر می‌‎توان گفت intent پیغامی است (Message) برای ارتباط بین کمپوننت‌های همچون Activity، Content Provider، Serviceها و … . همچنین یکی دیگر از قابلیت  intent‌ها ارسال اطلاعات (Data) بین این کمپوننت‌ها است.

به طور معمول از intentها برای موارد زیر استفاده می‌شود:

  1. برای راه‌اندازی Activity
  2. شروع یک سرویس جدید
  3. برای ارسال Broadcast Message

انواع intent در آندروید

در آندروید دو نوع intent وجود دارد به نام Implicit و explicit که هر کدام در مواقع خاصی استفاده می‌شوند:

  • Implicit Intent: وقتی قصد دارید اندروید برای شما کاری را انجام دهد و برایتان مهم نیست که چه اکتیویتی یا سرویسی آن کار را انجام می‌دهد باید از Implicit Intent استفاده کنید.
  • Explicit Intent: برای فراخوانی یک سرویس یا Activity مشخصی به کار می‌رود. فرض کنید نرم افزار شما دارای دو Activity می‌باشد و قصد دارید از طریق اکتیویتی اول، اکتیویتی دوم را باز کنید، در این صورت باید از Explicit Intent استفاده کنید.

intent در آندروید

تصویر بالا نحوه کار implicit intent را نشان می‌دهد. ابتدا در یک Activity به نام A قرار داریم و سپس برای رسیدن به Activity دیگر از Impilicit intent استفاده کردیم. برای اینکه به Activity دوم یعنی B برسیم آندروید در بین تمامی اپلیکیشن‌ها جستجو کرده و اپلیکیشن مناسب با درخواست ما (intent) پیدا کرده و آن را اجرا می‌کند(گاهی چند اپلیکیشن وجود دارد که یک درخواست را اجرا می‎کند، در این مواقع اپلیکیشن با انتخاب کاربر اجرا می‌شود).

برای اینکه intent را اجرا کنیم از متد startactivity() استفاده می‌شود. در تصویر بالا از این متد به عنوان شروع intent آورده شده است سپس در Activity دوم یعنی B متد OnCreate که در آموزش قبل توضیح دادیم، صدا زده شده است.

intent در آندروید

تصویر بالا نحوه کار Explicit intent را نشان می‌دهد. از آنجا که در این نوع درخواست‌ها مشخص است چه Activity استفاده می‌شود دیگر مانند قبل آندروید در بین اپلیکیشن‌ها جستجو نکرده و مستقیم Activity درخواست شده اجرا می‌شود.

در آموزش‌های بعدی به پیاده سازی این دو intent خواهیم پرداخت.

 

دسته : android, android tutorial, آموزش قدم به قدم آندروید, آندروید

دیدگاه بگذارید

نظر شما چیست؟

مطلع کردن شما از
avatar

wpDiscuz