Implicit intent در آندروید (Implicit Intent in Android)

در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش Implicit intent در آندروید همراهی کنید. ابتدای آموزش تعریف کوتاهی از intent کرده سپس به توضیح implicit intent می‌پردازیم. در آخر با پیاده سازی یک مثال از implicit intent، این آموزش را به پایان می‌رسانیم. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه این جلسه، آموزش‌های Activity در آندروید و  intent در آندروید را مطالعه کنید.

Intent در آندروید

Intent به زبان ساده به معنای قصد انجام کار است یعنی با intent می‌توان اعلام کرد که قصد انجام چه کاری داریم که این کار را با ارسال درخواستی انجام می‌دهیم. معنی دیگر intent در آندروید پیغامی است که به واسطه آن از آندروید تقاضای انجام کاری را داریم. به زبان علمی‌تر می‌‎توان گفت intent پیغامی است (Message) برای ارتباط بین کمپوننت‌های همچون Activity، Content Provider، Serviceها و … . همچنین قابلیت دیگر intent‌ها ارسال اطلاعات (Data) بین این کمپوننت‌ها است.

Implicit Intent در آندروید

در آموزش قبل توضیح کوتاهی در مورد intent و implicit intent داده شد. در این جلسه علاوه‌بر آموزش جلسه کذشته، مطالب تکمیلی نیز خواهیم گفت. در تصویر زیر دیاگرام کلی نحوه کار implicit intent آورده شده است. در ابتدا یک intent در Activity اول (A) را ایجاد و به کمک کتد Start Activity آن را به سیستم آندروید ارسال کردیم.

intent در آندروید

در ادامه آندروید در بین تمامی اپلیکیشن‌های موجود خود جستجو کرده و آن دسته از اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند درخواست ما را اجرا کنند را می‌یابد. سپس با انتخاب کاربر و با صدا زدن متدActivity ،oncreate  درخواستی ما اجرا خواهد شد.

مثال Implicit Intent در آندروید

در این قسمت یک مثال واقعی از implicit intent را پیاده سازی خواهیم کرد. مثال این جلسه ما بسیار ساده است. در اپلیکیشن ما کاربر نام سایتی را وارد کرده و با فشار دادن دکمه، مرورگر وبسایت را اجرا می‌کند. این کار به کمک Implicit Intent انجام می‌دهیم. کد MainActivity ما به صورت زیر است:

در کد بالا یک EditText و یک Button تعریف کرده‌ایم. EditText برای ورود url توسط کاربر و Button برای باز کردن url وارد شده توسط کاربر است. در متد Onclick یعنی وقتی بر روی Button کلیک کرده‌ایم ما یک شی از کلاس intent ساخته‌ایم. در implicit intent باید عملیاتی که می‌خواهید انجام دهید را تعریف کنید. کد ما برای نمایش یک صفحه وب است پس عملیات ما نمایش است. کلاس intent یک اکشن به نام Action_View برای این کار تعریف کرده است. پارامتر دوم intent، دیتایی است که ما میخواهیم نمایش داده شود و در اینجا دیتای ما،  url وارد شده توسط کاربر است.

با تعریف عملیات به اجرای intent می‌پردازیم (به کمک متد startactivity). پس از اجرای intent اتفاقاتی که در دیاگرام بالا وجود دارد رخ خواهد داد. کد xml صفحه main به صورت زیر است:

کد بالا در آموزش‌های آینده به توضیح آنها می‌پردازیم. اپلیکیشن خروجی کد ما به صورت زیر است:

Implicit intent در آندروید

پسورد: www.codegate.ir

 

 

دسته : android, android tutorial, آموزش قدم به قدم آندروید, آندروید

دیدگاه بگذارید

نظر شما چیست؟

مطلع کردن شما از
avatar

wpDiscuz