Explicit Intent در آندروید (Explicit Intent in Android)

در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش Explicit Intent در آندروید همراهی کنید. ابتدای این آموزش به تعریف کلی intent می‌پردازیم سپس Explicit Intent را معرفی و توضیحی در مورد آن می‌دهیم. در آخر یک مثال واقعی از این کلاس پیاده سازی خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه این جلسه، آموزش‌های Activity در آندروید و Intent در آندروید را مطالعه کنید.

Intent در آندروید

Intent به زبان ساده به معنای قصد انجام کار است یعنی با intent می‌توان اعلام کرد که قصد انجام چه کاری داریم که این کار را با ارسال درخواستی انجام می‌دهیم. معنی دیگر intent در آندروید پیغامی است که به واسطه آن از آندروید تقاضای انجام کاری را داریم. به زبان علمی‌تر می‌‎توان گفت intent پیغامی است (Message) برای ارتباط بین کمپوننت‌های همچون Activity، Content Provider، Serviceها و … . همچنین قابلیت دیگر intent‌ها ارسال اطلاعات (Data) بین این کمپوننت‌ها است.

Explicit Intent در آندروید

Explicit intent به طور مشخص کمپوننت که می‌خواهیم درون برنامه ما اجرا شود را معرفی می‌کند. با استفاده از Explicit intent ما میتوانیم اطلاعات را بین دو Activity به اشتراک گذاشته و یا ارسال کنیم. به طور معمول از Explicit Intent برای اجرای یک Activity درون اپلیکیشن خودمان استفاده می‌شود به همین دلیل کد هر دو Activity توسط برنامه نویس(یعنی خود ما!) قابل تغییر است.

مثال Explicit Intent در آندروید

در این قسمت به پیاده سازی یک مثال از Explicit Intent در آندروید می‌پردازیم. یک Activity را ایجاد کرده که درون آن دکمه‌ای قرار دارد. با فشار دادن دکمه توسط کاربر Activity جدیدی نمایش داده می‌شود(Activity  درون اپلیکیشن خودمان). عملیات نمایش Activity جدید را به کمک Explicit Intent انجام می‌دهیم. کد Activity اول یا MainActivity به صورت زیر می‌باشد:

همانطور که در کد بالا می‌بینید متدی به نام callSecondActivity نوشته شده که وقتی دکمه فشرده شد به کمک intent ما Activity دوم را صدا بزنیم. درون این متد یک شی از کلاس intent ایجاد کرده‌ایم که دو ورودی گرفته اول Activity که درون آن هستیم و دوم Activity که می‌خواهیم نمایش داده شود (در آموزش‌های بعدی به جزییات به این مطلب پرداخته می‌شود). سپس متد StartActivity را صدا زدیم. کد xml این کلاس به صورت زیر است:

در کد بالا دقت شود درون Button یک پارامتر به نام Onclick اضافه کرده‌ایم برای وقتی که بر روی Button کلیک می‌شود. حال به سراغ Activity دوم می‌رویم. در این صفحه چیزی برای اجرا قرار ندادیم و فقط یک متن ساده نمایش داده می‌شود. کد این Activity به صورت زیر است:

کد xml درون Activity دوم به صورت زیر است:

خروجی کد بالا به صورت زیر است:

Explicit Intent در آندروید

پسورد: www.codegate.ir

 

دسته : android, android tutorial, آموزش قدم به قدم آندروید, آندروید

دیدگاه بگذارید

نظر شما چیست؟

مطلع کردن شما از
avatar

wpDiscuz