عدد اول در سی شارپ (Prime Numbers)

در این جلسه تیم کدگیت را با آموزش عدد اول در سی شارپ همراهی کنید. پیش نیاز این آموزش شامل موارد زیر است:

  1. آشنایی با for
  2. آشنایی با if

عدد اول

عدد اول عددی طبیعی بزرگ‌تر از ۱ است که بر هیچ عددی بجز خود و ۱ بخش‌پذیر نباشد. تنها استثنا عدد ۱ است که جزو این اعداد قرار نمی‌گیرد. اگرعددی طبیعی و بزرگ‌تر از ۱ اول نباشد مرکب است.

رقم یکان اعداد اول بزرگ‌تر از ۱۰ فقط ممکن است ارقام ۱، ۳، ۷، و ۹ باشد.

پیدا کردن رابطه‌ای جبری برای اعداد اول جزو یکی از معماهای ریاضی باقیمانده است و هنوز کسی به فرمولی برای آنها دست نیافته است(ویکیپدیا)

عدد اول در سی شارپ

برای پیدا کردن اعداد اول، روش ساده ای وجود دارد. این روش این است که ما از عدد 2 شروع میکنیم و یکی یکی اعداد را بر عددی که میخواهیم اول بودنش را بدانیم تقسیم میکنیم و در دو صورت روش پایان میپذیرد اول اینکه باقیمانده ما صفر و دوم اینکه توان دو عددی که تقسیم میکنیم از عددی که میخواهیم اول بودنش را بدانیم بزرگتر شود.

کد عدد اول در سی شارپ به صورت زیر است:

همانطور که در کد عدد اول در سی شارپ میبینید ما یک متغیر به نام n تعریف کردیم. این متغیر عددی است که میخواهیم بدانیم اول است یا خیر. متغیر isPrime وقتی متغیر n اول باشد true میشود و در غیر این صورت false میشود.

بیشتر بخوانید:  pdf آموزش پشته در سی شارپ (Stack In Csharp)

در ادامه یک حلقه نوشته شده که از عدد 2 شروع میشود و یکی یکی به آن اضافه میشود. در حلقه، باقیمانده هر عدد بر n را میگیریم(تست اول بودن یا خیر). در آخر کد چاپ میکنیم عدد اول هست یا خیر.

پسورد: www.codegate.ir

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *