توابع در PHP (آموزش function )

در این قسمت تیم کدگیت قصد دارد که شما را functions یا توابع در php آشنا سازد پس تا انتهای این آموزش همراه ما باشید.

توابع در PHP شباهت زیادی به زبان های برنامه نویسی دیگر دارند. تابع یک قطعه کد است که یک ورودی به شکل پارامتر می تواند دریافت کند، و پس از پردازش روی متغییر (در صورت گرفتن متغییر)  می تواند بسته به نیاز نتیجه ای را بازگرداند. البته این نتیجه می تواند به صورت یک تاثیر بر روی سایر قسمت های برنامه باشد.

تا حالا نوع عملکرد تابع هایی مانند ()strlen و ()strpos را مشاهده کرده و با آن آشنا شده اید. این دو جز تابع های داخلی PHP هستند، ولی PHP به شما اجازه می دهد تا توابعی را خود ایجاد کرده و از آنها استفاده نمایید.

البته اگر کمی با توابع در php آشنا باشید در می یابید که شما نیازی به ساختن توابع PHP ندارید زیرا PHP بیش از 1000 تابع در library آماده و تنظیم شده برای نواحی و کارکردهای مختلف دارد و شما کافی است بسته به نیازتان فقط آن را فرا خوانی کنید.

ساختن توابع در PHP

شما به راحتی می توانید برای کد PHP خود، تابع بسازید. فرض کنید می خواهید تابع PHP ای بسازید که هر زمانی آن را فرا خواندید، فقط پیامی ساده روی صفحه مرورگر شما پدید آورد. مثال زیر یک تابع PHP به نام ()writemessage به وجود می آورد و بلافاصله پس از ساخت آن، این تابع را فرا می خوانیم.

توجه داشته باشید هنگام به وجود آوردن یک تابع، اسم آن حتما باید با کلید واژه ی function آغاز شود و تمام کدهای PHP باید داخل علامت { } آکولاد قرار گیرند.
به مثال زیر توجه فرمایید:

‎‎
‎قطعه کد بالا نتیجه زیر را در مرورگر نمایش می دهد:

You are really a nice person, Have a nice time!

تابع های PHP با پارامتر

PHP به شما این اجازه را می دهد هر تعداد از پارامترهای دلخواه خود را به داخل تابع ارسال کنید. این پارامترها درست مثل متغیرها تعریف شده در داخل تابع عمل می کنند. در مثال زیر دو پارمتر که به صورت عدد صحیح می باشند را در یافت نموده و سپس با یکدیگر جمع می کنیم و در نهایت آن را نمایش می دهیم :
‎‎ ‎‎

‎کد بالا نتیجه زیر را نمایش می دهد:

Sum of the two numbers is : 30

فراخوانی با ارجاع (Call By Refrence)

در فراخوانی با ارجاع (Call By Refrence) ،تغییرات روی متغییرهای ارسالی به تابع، روی متغییرهای اصلی نیز تاثیر می گذارد به عبارتی دیگر هر تغییر وارد شده روی  آرگومان های ورودی تابع ، منجرب تغییر مقدار اصلی متغییر بیرون از تابع می گردد.
برای استفاده از این امکان در php می توان با اضافه کردن یک & (ampersand) به اسم متغیر در زمان تعریف تابع و یا در زمان صدا زدن و ارسال مقدار به آن تابع از این نوع فراخوانی استفاده نمود.

مثال زیر هر دو نمونه را نمایش می دهد.

‎‎

نتیجه قطعه کد بالا به صورت زیر است:

Original Value is 15
Original Value is 21

توابع با بازگشت مقدار

توابع در php می توانند با کمک دستور return یک مقدار یا object را بر گردانند.return فرایند اجرای تابع را متوقف می کند و سپس مقدار را به به جایی که تابع در آن فراخوانی گشته است باز می گرداند.

نکته : با return array(1,2,3,4) می توانید بیش از یک مقدار از تابع دریافت کنید.

مثال زیر دو مقدار صیحی را با هم جمع نموده و سپس نتیجه نهایی، حاصل جمع را به مکان فراخوانی تابع در برنامه برمی گردانیم. توجه داشته باشید کلیدواژه ی return مقدار را از یک تابع باز می گرداند.

‎‎

نتیجه ی زیر حاصل می گردد.

Returned value from the function : 30

شما می توانید مقداری پیشفرض برای ورودی های تابع خود در نظر بگیرید که در صورتی که به تابع فراخوانی شده مقداری را ارسال نکنید، تابع مقداری پیش فرض تعیین شده را مورد استفاده قرار می دهد.

در مثال زیر،تابع به دلیل این که هیچ مقداری به آن فرستاده نشده، null را پرینت خواهدنمود.

نتیجه ی زیر حاصل می گردد.

This is test

فراخوانی تابع به صورت پویا

می توان اسم تابع ها را به عنوان رشته به متغیر ها اختصاص داد و سپس با این متغیر ها مانند همان تابع برخورد کرد. مثال زیر همین رفتار را نشان می دهد:

کد بالا نتیجه زیر را به شما نمایش می دهد:

Hello

در اینجا آموزش توابع در php به پایان می رسد امیدواریم توانسته باشیم حق مطلب را ادا کنیم.

پسورد: www.codegate.ir

دسته : php

دیدگاه بگذارید

۲ دیدگاه ها برای "توابع در PHP (آموزش function )"

مطلع کردن شما از
avatar

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
Sasan
مهمان
Sasan
2 سال های 2 ماه های گذشته

سایت اموزشی بسیار خوبیه هنوز جا برای موفقیت داره

سعید غریبی
مدیر
2 سال های 2 ماه های گذشته

ممنون از شما دوست گرامی.

wpDiscuz