تنظیم پاراگراف در ورد (Working with paragraph)

در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش بخش‌های مربوط به تنظیم پاراگراف در ورد همراهی کنید.

تنظیم پاراگراف در ورد

در آموزش‌های گذشته به معرفی بخش تنظیم فاصله پاراگرافتنظیم پاراگراف در ورد پرداخته ایم. دراین قسمت می‌خواهیم به معرفی  بخش های دیگر تنظیم پاراگراف در ورد که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید بپردازیم.

تنظیم پاراگراف در ورد

 • در تنظیم پاراگراف در ورد ، بخشی وجود دارد که شامل راست چین، چپ چین کردن متن می‌باشد. این بخش با نمادتنظیم پاراگراف در ورد در تب Home نمایش داده می‌شود. از این قسمت برای تنظیم جهت متن استفاده می‌شود. برای زبان فارسی و زبان‌هایی که از راست به چپ نوشته می‌شوند از گزینه‌ی سمت راست تصویر استفاده می‌شود و برای زبان انگلیسی و زبان‌هایی که از چپ به راست نوشته می‌شوند از گزینه سمت چپ تصویر استفاده می‌شود. این مورد از جمله مهم‌ترین تنظیمات در هر نوشته می‌باشد.
 • شما می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Increase Indent تنظیم پاراگراف در وردتو رفتگی در پارگراف خود ایجاد کنید به این معنی که ابتدای متن پاراگراف از حاشیه  صفحه فاصله خواهد گرفت.در تصویر زیر پاراگراف دوم با استفاده از این روش فاصله‌ی متفاوتی از صفحه، نسبت به پاراگراف اول دارد.

تنظیم پاراگراف در ورد

برای انجام اینکار شما همچنین می‌توانید از تب Page Layout قسمت Paragraph که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید نیز، این تغییر را ایجاد کنید. به این صورت که فاصله‌ی مورد نظر خود را در هریک از دو قسمت زیر وارد نمایید.

تنظیم پاراگراف در ورد

 • جهت تنظیمات بیشتر این بخش و همینطور تنظیمات اضافه بخش های دیگری که تا کنون ذکر شد می‌توانید از بخش Paragraph روی نماد به نام Paragraph Setting کلیک کنید. تا وارد صفحه تنظیمات بیشتر شوید.
 • برای اینکه فقط خط اول پاراگراف را داخل تر از مابقی متن قرار دهید، مراحل زیر را طی کنید:
 1. با کلیک کردن بر در قسمت تنظیمات پاراگراف، وارد صفحه زیر می‌شوید.

تنظیم پاراگراف در ورد

 1. در قسمت Special ، گزینه First Line را انتخاب کنید و در قسمت By ، مقدار فاصله‌ای که میخواهید خط اول داشته باشد را وارد نمایید.
 • اگر بخواهید که بعضی از پاراگراف‌های متن شما متمایز از سایر پاراگراف‌ها باشد از گزینه‌ای که نماد آن به شکل تنظیم پاراگراف در ورداست استفاده کنید. با کلیک کردن بر این گزینه، می‌توانید شکل مورد نظر خود را انتخاب کنید. این اشکال در ابتدای پاراگراف قرار خواهند گرفت.
 • در صورتی که قسمتی از متن دارای ترتیب و اولویت باشد، شما می‌توانید از گزینه‌ی Numbering تنظیم پاراگراف در وردبرای پاراگراف‌های خود استفاده کرده و یکی از ترتیب‌های زیر را اعمال کنید.

تنظیم پاراگراف در ورد

شما می‌توانید از گزینه Define New Number Format، قالب جدیدی را جهت ترتیب دادن به متن‌تان تعریف کنید.

 • گزینه‌ی Multilevel List تنظیم پاراگراف در وردهنگامی کاربرد دارد که شما قصد ایجاد لیستی دارای سطوح مختلف را دارید.
 • بسیاری از مواقع شما نیازمند این هستید که متن در سمت راست صفحه، وسط صفحه و یا سمت چپ صفحه قرار داشته باشد، برای تنظیم محل قرارگیری متن از گزینه‌هایتنظیم پاراگراف در ورد می‌توانید استفاده کنید.
 • در صورتی که بخواهید متن خود را براساس پاراگراف، هدرها و بخش‌ها بازنویسی کنید می‌توانید از گزینه Sort تنظیم پاراگراف در ورداستفاده کنید. با کلیک کردن بر این گزینه صفحه زیر مقابل شما قرار می‌گیرد:

تنظیم پاراگراف در ورد

که در این صفحه می‌توانید متن را بر اساس موارد ذکر شده در بالا و در سه نوع متن، عدد و تاریخ مجدد بازنویسی کنید که این مورد بیشتر در سازماندهی اطلاعات جداول کاربرد دارد.

 • اگر بخواهید سطری از متن دارای زمینه‌ی رنگی باشد می‌توانید از گزینه‌ی Shading تنظیم پاراگراف در ورداستفاده‌ کنید و زمینه‌ی سطر مورد نظر را به رنگ دلخواهتان تغییر دهید. مانند جمله زیر:

تنظیم پاراگراف در ورد

 • یکی دیگر از گزینه‌های کاربردی در این بخش به ایجاد کادر دور متن اختصاص دارد که بدین منظور از گزینه Border تنظیم پاراگراف در ورداستفاده می‌شود.با کلیک کردن براین گزینه صفحه زیر مقابل شما قرار می‌گیرد:

تنظیم پاراگراف در ورد

ایجاد کادر در زیر متن، بالای متن، سمت چپ و راست متن و کل متن و … که بسته به نیاز از آنها استفاده می‌شود. همچنین شما می‌توانید با استفاده از گزینه Draw Table کادر مورد نظر خود را رسم کنید و یا با استفاده از گزینه Border and Shading کادر دلخواه خود را با ضخامت و طرح مورد نظر ، دور متن اعمال کنید.

 • گزینه آخر در این بخش که با نمادتنظیم پاراگراف در ورد نمایش داده می‌شود به منظور نشان دادن تمامی فواصل موجود بین حروف، کلمات و پاراگراف‌ها می‌باشد که جهت ویرایش دقیق متون می‌توان از این گزینه مفید استفاده نمود.

دسته : word, word tutorial, آموزش قدم به قدم ورد, ورد

دیدگاه بگذارید

نظر شما چیست؟

مطلع کردن شما از
avatar

wpDiscuz