آموزش Include کردن فایل در PHP

در این قسمت تیم کدگیت قصد دارد شما را با نحوی افزودن یا همان include کردن فایل در php اشنا سازد پس تا اخر این بخش همراه ما باشید.

افزودن فایل در PHP

می توانید محتویات داخل فایل PHP را قبل از این که سرویس دهنده وب  آن را اجرا یا پردازش کند داخل فایل PHP دیگری قرار دهید. به کمک دو تابع  PHP زیر، می توان یک فایل PHP را در فایل PHP دیگری قرارداد.

  • include()
  • require()

این ویژگی یکی از نقاط قوت PHP است که با آن می توان پانویس (footer)، سربرگ (header) و  توابع را جداگانه طراحی کرد و آنها را به صفحات وب مختلف دیگری که ساختم افزود بدون آنکه مجبور باشیم دوباره آن را بنویسیم . همچنین این ویژگی به طراحان وب اجازه می دهد تا با کمترین زحمت طرح و صفحه بندی یک صفحه ی کامل وب را به راحتی ایجاد کنندو اگر نیاز به تغییری باشد، به جای دستکاری هزاران فایل، فقط نیاز است که فایل اضافه شده (include) را دستکاری و تغییر دهند.

تابع include

یکی از روش های پر کار برد افزودن فایل در PHP ،تابع include می باشد که تمام متون درون فایل مشخص شده را انتخاب کرده و در داخل فایلی که از تابع include استفاده می کند کپی می کند. اگر در هنگام فرآیند بارگیری به مشکلی برخورد کنید،  include هشدار داده اما اسکریپت به ادامه ی اجرا و پردازش خود می پردازد.

فرض کنید که می خواهید یک فهرست (menu) ساده برای سایت خود طراحی کنید. شما باید یک menu.php فایل،  با محتوای زیر به وجود بیاورید.

حال می توانید به تعداد دلخواه صفحه بسازید و این فایل را درون آن قرار دهید تا header ساخته شود. برای مثال،  فایل test.php می تواندمحتویات زیر را داشته باشد.

نتیجه ی زیر در صفحه نمایش گر نمایش داده می شود:

home php java csahrp

This is an example to show how to include PHP file!

این مثال به شما نشان می دهد که چگونه یک فایل را در داخل فایل دیگری در php  قرار دهید. شما می توانید menu.php در هر تعداد فایل که مایل هستید قرار دهید.

تابع  require

روش دیگر برای افزودن فایل در PHP تابع  require است که تمام متون درون فایل مشخص شده را انتخاب کرده و در داخل فایلی که تابع که از آن استفاده کرده است کپی می کند.  اگر در هنگام فرآیند loading یا بارگیری یک فایل به مشکلی برخورد کردید، تابع require  هشدار fatal error می دهد و بلافاصله پردازش و اجرای کدها را به طور کامل متوقف می کند.

پس تنها تفاوتی که تابع require و تابع include با هم دارند در نوع برخورد این دو با شرایطی است که در آن  خطا رخ می دهداست. با این حال به شما توصیه می شود که به جای تابع include ازتابع require  استفاده کنید زیرا برنامه به هیچ وجه نباید به کار اجرا و پردازش فایل ها، به خصوص زمانی که صدمه دیده اند یا گم شده و یا اشتباه نام گذاری شده اند ادامه دهد از طرفی این عمر موجب آسان تر شدن رفع خطاهای احتمالی و یا جلوگیری از خطاهای مهلک دیگر می شود.

شما می توانید مثال بالا را با تابع require تست کنید. خواهید دید که همین نتیجه را می دهد. اما اگر به مثال زیر که فایل مورد نظردر آن وجود ندارد توجه کنید خواهید دید که نتایج متفاوتی حاصل می شود.

مقایسه تابع include و require

مثال زیر به شما نشان داد که اگر فایل غلط را include کنید چه اتفاقی می افتد.

نتیجه زیر روی صفحه مرورگر نمایش داده می شود:

This is an example to show how to include wrong PHP file!

حالا اجازه دهید این مثال را با تابع require آزمایش کنیم.

‎‎‎‎

این بار فرآیند اجرای فایل متوقف شده و هیچ نتیجه ای (جز نمایش خطا) نشان داده نمی شود.

نکته:شما ممکن است پیغام های ساده ی  هشدار، fatal error و یا حتی هیچ پیامی دریافت نکنید. این بستگی به  پیکربندی PHP server شما دارد.

در اینجا آموزش Include کردن فایل در PHP به پایان می رسد تیم کدگیت امیدوار است توانسته باشد این مطلب را به خوبی به شما خوانندگان عزیز انتقال دهیم.

پسورد: www.codegate.ir

دسته : php

دیدگاه بگذارید

نظر شما چیست؟

مطلع کردن شما از
avatar

wpDiscuz