فرم در php (آموزش کار با form در php)

در این جلسه تیم کدگیت قصد آموزش فرم در php را به شما عزیزان دارد پس ما در این آموزش همراهی کنید.

گاهی اوقات نیاز است که صفحات وی ما با کاربر تعاملاتی داشته باشد برای این کار نیاز است کاربر اطلاعاتی را وارد کرده سپس رو آن پردازش هایی صورت گرفته و در آخر نتایج به کاربر نمایش داده شود.فرم ها(form) ابزاری برای تعامل صفحات وب و کاربر با یکدیگر هستند.فرم های HTML همانند فرم های کاغذی توسط کاربر پر می شوند و به صفحه وبی جهت پردازش فرستاده می شوند در واقع می توان فرم ها را پل ارتباطی کاربر با وب سایت ما دانست.

در زیر انواع حالات پردازش روی فرم ها  شرح داده شده است:

 • پردازش با جاوا اسکریپت که بیشتر جهت اعتبارسنجی یک فرم از آن استفاده می شود.
 • پردازش به روش AJAX که نوعی روش تلفیقی از javascript و php در کنارهم می باشد البته این روش مزایای بسیاری در تجربه کاربری (UX) در یک وب سایت دارد.
 • پردازش از طریق صفحات و دستورات php (منظور خود php و فریم ورک های آن می باشد)

در این قسمت قصد آموزش حالت آخر (فرم در php) را داریم و دو حالت اول را درجلسات آینده مورد بررسی قرار می دهیم.

فرم در php

فرم ها در واقع یک قالب و ساختار html هستند ولی چون عمکرد نهایی آنها به یک فایل php باز می گردد چنین نامی را برای موضوع این جلسه انتخاب کرده ایم. به مثال زیر توجه کند:

قطعه کد بالا یک فرم را در صفحه نمایش به شما نشان می دهد در واقع فرم شما با استفاده از تگ form تعدادی ورودی در قالب input از کاربر گرفته اید.هر فرم اغلب از دو بخش زیر تولید می شوند:

 • تگ form
 • تگ input

تگ form

هر مجموعه ای از داده ها را که می خواهید از یک کاربر دریافت کنید باید در این تگ قرار داده و با استفاده از تگ input آنها را از کاربر دریافت نماید.در این تگ دو صفت باید حتما تعریف گردد:

 • صفت action : این صفت در واقع تعیین می کند که این فرم توسط چه صفحه ای باید پردازش گردد. این صفحه می تواند صفحه جاری یا هر صفحه php دیگری باشد که به صورت نسبی یا مستقیم آدرس آن به این فرم داده شده است. در آینده در مورد انواع آدرس دهی ها بحث خواهیم نمود.
 • صفت method: این صفت نحوی ارسال اطلاعات را مشخص می کند که می تواند به صورت post یا get باشد.تفاوت این دو و نحوی کارشان را در جلسه ای جدا گانه مورد بررسی قرار دادیم.

تگ input

این تگ در واقع ساده ترین روش برای گرفتن ورودی از کاربر به صورت یک شکل های مختلف ، بسته به صفت type می باشد.این تگ نیز چندین صفت می تواند بپذیرد که ما در اینجا به مهمترین آنها اشاره خواهیم نمود:

 • name : نام برای input می باشد که زمانی که کاربر دکمه تایید (submit) فرم را زد اطلاعات ورودی کاربر به آدرس که در صفت action مربوط به form داده شده است ارسال می گردد. دقت داشته باشید برای دسترسی به آن باید به روش هایی که در جلسه مربوط به post و یا در جلسه مربوط به get عنوان نموده ایم عمل کنید. نام مشخص شده برای این متغییر همان نامی است که در صفحه مقصد می خواهید اطلاعات را به وسیله این نام بدست آورید.
 • value: مقداری برای یک input می باشد این مقدار درواقع مقدار پیشفرض است که اگر کاربر ورودی وارد کند با این مقدار جایگزین می شود.از این صفت بیشتر برای input های hidden استفاده می شود.
 • type: این ویژگی انواع مختلفی دارد ولی در این جلسه ما دو نوع آن که یکی text (برای وارد کردن متن در یک خط) و دیگری submit ( تایید و ارسال اطلاعات ورودی ) می پردازیم.

یک مثال کامل !!!

به یک مثال کامل از فرم در php توجه کنید:

در مثال بالا شرط if دارای محتوای زیر می باشد:

 • پردازش از طریق صفحات و

 

$_SERVER[“REQUEST_METHOD”] == “POST”

این بدان معناست که درصورت وجود post در هدر وارد شرط if شود در غیر این صورت از آن عبور کند. علاوه براین در مثال بالا از انواع input های رایج استفاده شده است که می توانید لیست آن ها را همراه توضیحاتشان را مطالعه نمایید.

نکته:

یکی از input ضروری input از نوع submit می باشد که معمولا در صورت نبود css خاص به شکل دکمه می باشد و با زدن آن اطلاعات به صفحه مقصد ارسال می گردد. input از نوع rest هم یکی از پر کاربردترین input ها می باشد که در صورت نبود css به شکل دکمه می باشد و باعث خالی و از نو شدن سایر input ها و element های فرم همچون textarea ها، radio button ها ، checkbox ها و… می گردد.
در اینجا جلسه آموزش کار با فرم در php به پایان می رسد امیدواریم توانسته باشیم مفهوم کلی از فرم ها و نحوی عملکرد آن را به شما انتقال دهیم.


پسورد : www.codegate.ir

دسته : php

دیدگاه ها

Sorry, comments are closed for this item.