نوار ابزار در ورد (Ribbon in Microsoft Word)

در این قسمت تیم کدگیت را با آموزش آشنایی با نوار ابزار در ورد (Ribbon) همراهی کنید. در این جلسه تب های مختلف درون نوار ابزار را بررسی کرده و کاربردهای آنها را توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می‌شود آموزش های قبلی ورد را در این وبسایت مطالعه نمایید.

نوار ابزار در ورد

برای استفاده از نرم افزار ورد شما از فرمان هایی‌استفاده می‌کنید، این فرمان ها در قسمتی به نام نوار ابزار در ورد (Ribbon) قرار دارند که در قسمت قبل با آن آشنا شده اید. در اینجا به معرفی قسمت‌های این نوار ابزار می‌پردازیم.

نوار ابزار در ورد

A: تب ها هستند (Tabs) که در قسمت بالایی نوار ابزار قرار دارند، با کلیک کردن بر هر تب چندین دسته از فرمان‌ها نمایش داده می‌شوند.

B: دسته فرمان‌ها (Command Groups که مجموعه‌ای از چند فرمان مرتبط بهم می‌باشد. در هر تب چندین دسته فرمان وجود دارد.

C: کلید فرمان (Command Buttons از کلید فرمان برای اجرای فرمان مورد نظر، یا باز کردن فهرست فرمان های مرتبط دیگر استفاده می‌کنید. در بعضی از کلیدهای فرمان با کلیک کردن بر آن‌ها لیستی از گزینه‌های قابل انتخاب در مقابل شما قرار می‌گیرد که با نگه داشتن نشانگر موس بر هر یک، می‌توانید مشاهده کنید و با انتخاب آن گزینه متن مورد نظر به همان شکل تغییر خواهد کرد؛ برای مثال گزینه styles، اگر موس خود را بر هریک از گزینه های styles قرار دهید متن انتخابی شما به همان شکل تغییر کرده و با کلیک کردن بر آن، متن به همان شکل می‌ماند.

D: گزینه کوچک Dialog Box Launcher، در پایین هر گروه گزینه کوچکی را مشاهده می کنید که Dialog Box Launcher نام دارد. کاربر با کلیک بر روی این گزینه می تواند اطلاعات بیشتری درباره هر یک از گروه های فوق به دست آورد، همچنین امکان ایجاد تغییرات بیشتر در این بخش ها برای وی فراهم خواهد شد.

معرفی تب های اصلی

تب‌های اصلی نرم افزار Word به 7 دسته تقسیم می شوند. البته یک سری تب‌های «مخفی» هم وجود دارد که در درس های بعد با آنها آشنا خواهیم شد. در زیر به معرفی کارکرد تب‌های اصلی می پردازیم.

نوار ابزار در ورد

1 : تب Home، این قسمت جایی‌است که بطور خودکار درون قسمت نوار ابزار در ورد نمایش داده می‌شود. که در آن پنج دسته با فرمان‌های مرتبط قرار دارد؛ امکان تایپ متن، ویرایش، تنظیمات پاراگراف و تغییرات فونت و تیتر همگی در این قسمت قرار دارند.

نوار ابزار در ورد

2: تب Insert، با استفاده از مجموعه گزینه های تب Insert، می‌توانید مواردی از قبیل جدول، عکس، نمودار، شماره صفحه و… را در یک سند درج کنید. به طور کلی برای «درج» هر چیزی در یک سند، از این تب استفاده می شود. این قسمت شامل هفت دسته فرمان مرتبط می‌باشد.

نوار ابزار در ورد

3: تب Page Layout، گزینه های این تب مربوط به تنظیمات صفحه در یک سند است. به طور کلی برای پیکربندی و بهینه سازی صفحات از گزینه های این تب استفاده می‌شود. این قسمت پنج دسته فرمان مرتبط دارد که با استفاده از آنها شما می‌توانید اندازه صفحه، قاب دور صفحه، فاصله بین خطوط و … را تنظیم کنید.

نوار ابزار در ورد

4: تبReferences، با استفاده از گزینه‌های این تب می توان صفحات و طرح‌های خاصی در یک سند Word ایجاد کرد. طرح‌هایی همچون «تقدیرنامه»، «اعلامیه» و… از طریق زبانه Reference قابل ایجاد است. شما همچنین می‌توانید منابع متن مورد نظر یا آدرس سایت را از طریق فرمان های این قسمت در متن خود وارد کنید، همچنین می‌توانید فهرست یا لیستی از محتوا را نیز در آن وارد کنید.

نوار ابزار در ورد

5: تب Mailings، با استفاده از گزینه های تب Mailings می توان از ویژگی های نرم افزار Word برای ارسال ایمیل با طراحی های دلخواه استفاده کرد. این تب کمترین استفاده را در بین مابقی تب های نوار ابزار دارد، در این قسمت می‌توانید یک فایل را به PDF تبدیل کنید.

نوار ابزار در ورد

6: تب Review، با استفاده از گزینه های این تب می توانید تغییرات خاصی در نرم افزار ایجاد کنید. مثلا تصحیح گر واژگان را به دلخواه خودتان تنظیم کنید، از مترجم اسناد Word برای بهبود کیفیت متن خود استفاده کنید، متن تان را با متون دیگر مقایسه کنید و خلاصه به بهتر شدن متن شما کمک زیادی می‌کند.

نوار ابزار در ورد

7: تب View، از گزینه های این تب برای شیوه نمایش یک سند Word استفاده می شود. مثلا می توان شکل نمایش صفحه را انتخاب کرد، می توان سند را در حالت بزرگنمایی تماشا کرد و… همچنین می توان گزینه های دلخواهی را در صفحه نمایش یک سند Word اضافه یا حذف کرد.

نوار ابزار در ورد

 

 

دسته : word, word tutorial, آموزش قدم به قدم ورد, ورد

دیدگاه بگذارید

نظر شما چیست؟

مطلع کردن شما از
avatar

wpDiscuz